Mimar Sinan Mah.Selman-i Pak Cad.N:72 Üsküdar Pazartesi - Cuma 08:00-17:00 0216 341 90 90

SEPTOPLASTİ

Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı

Septum Nedir?

Septum burunun iç kısmında, burunu orta hatta iki bölmeye ayıran anatomik yapıdır. Septum kısmen kemik daha büyük oranda ise kıkırdak yapıdadır. Normal koşullarda burnu iki eşit bölmeye ayırması ve böylece her iki burun deliğinden eşit nefes alınabilmesi gereklidir. Ancak insanların neredeyse %70-80’ inde doğuştan yapısal olarak var olan yâ da zaman içerisinde geçirdiği travmaların sonucu ile gelişen septumda eğrilme (deviasyon) mevcuttur ve bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. İşte bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona ‘septoplasti’ operasyonu denir.

Her burun eğriliği ameliyat edilmez. Burun eğriliğine burun tıkanıklığı, burundan nefes almada zorluk, horlama, tekrarlayan burun kanamaları, sık sinüzit enfeksiyonları, sürekli geniz akınıtısı veya kronik baş ağrısı gibi semptomların eşlik etmesi durumlarında septoplasti ameliyatı gerekmektedir.

Burunun içerisinde septumdan başka nefes almamızı kolaylaştıran ve burunun nemlendirilmesinden sorumlu ‘konka’ adlı anatomik yapılar da mevcuttur. Bazen yapısal olarak bazen de allerjik nedenlere bağlı bu yapılarda büyüme, şişme gerçekleşebilir. Bu durum nefes almayı daha çok zorlaştırır. Sıklıkla septoplasti operasyonlarında ek olarak konkalara da müdahale edilerek daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Bizi en çok endişelendiren sorunlar: Yüzüm şişecek mi? Gözümün etrafı moraracak mı? Dışarıdan bir kesi izi olacak mı?
Basit septoplasti operasyonlarında bu saydıklarımızdan hiçbirisi başınıza gelmeyecektir. Burunun içinden yapılacak basit bir kesi ile burunu örten mukoza denilen yapıların altında septumun kendisine ulaşılacak, belirlenen eğrilikler düzeltilecek, lüzum halinde var olan kemik çıkıntılar törpülenecek veya çıkarılacaktır. Burunun dış çatısıyla ilgili bir müdahale yapılmayacağından bu bölge ile ilgili şişme ya da morarama şikâyetleriniz olmayacaktır ki bu bahsi geçen durum, burunun estetik olarak düzeltilmesi anlamına gelen ‘Rinoplasti’ operasyonunda olmaktadır. Nadiren özellikle burunun en ön tarafında izlenen çok ileri deviasyonlarda burunun alt ucundan, dışarıdan çok da fark edilmeyecek şekilde kesilerle burun ucuna müdahale gerekebilir ki bu tekniğe ‘açık teknik septoplasti’ denir. Bu durumda hekiminiz size bunun gerekli olup olmayacağını ameliyattan önce mutlaka anlatacaktır.

Ameliyattan sonra beni neler bekliyor?

Genel anesteziden sonra ortalama 4-6 saat kadar ağızdan beslenmeye başlanmaz.
Ameliyattan sonra burnunuzda bir tampon olursa bir süre ağızdan nefes almanız gerekebilir. Burun deliklerinden ya da genizden ağız içine ara ara kan sızıntıları olması normaldir. Çok şiddetli olamamakla birlikte az miktarda ağrınız olabilir bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Bazen ön üst diş ve damakta his kaybı yaşanabilir ancak zamanla normale dönecektir.
Anesteziden sonraki ilk gün ılık ve sıvı gıdalarla beslenme önerilir ancak sonraki dönemde sıklıkla herhangi bir yemek kısıtlaması yapılmamaktadır.
Doktorunuzun tercihine göre antibiyotik kullanmanız gerekebilir.
İyileşme sürecinde yüksek yastıkla ve sırt üstü uyunması önerilir.
Sızıntılara ve operasyona bağlı burun içinde kabuklanmalar olabilir. Doktorunuz bunun için size burun yıkama solüsyonları (serum fizyolojikler veya okyanus suları ile) önerecektir. Lütfen elinizle bunları temizlemeye çalışmayın bir enfeksiyona neden olabilirsiniz. Bu süreçte mümkünse çok kuru ortamlarda kalmamanız, mümkün ise odanızı soğuk buhar cihazları ile nemlendirmeniz önerilir.
Yine operasyona bağlı ilk birkaç gün burun içinde ödemlenmeye bağlı tıkanıklık gelişebilir. Burun yıkaması ve doktorunuz gerekli görürse önereceği burun spreyleri ile bu sorun aşılacaktır.
Yaklaşık 1 hafta 10 gün süre ile sümkürmemeniz gereklidir; bu durum istenmeyen kanamalara neden olabilir. Hapşırmanız gerektiğinde ise ağzınızı açık tutmanız burun içinde aşırı basınç oluşumunu engelleyecektir ve kanam riski önlenecektir. Hapşırığınız sürekli ise sizi rahatlatmak için allerji ilaçları önerilebilir. Buruna gelebilecek travmalardan korunmanız gereklidir. İlk 4 hafta yoğun ve ağır egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir.
Banyo yapılmasında sakınca yoktur ama mutlaka ılık banyo yapılmalıdır, sıcak banyo burundan kanamalara neden olabilir.
Gözlük kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Çalışma Saatleri