Mimar Sinan Mah.Selman-i Pak Cad.N:72 Üsküdar Pazartesi - Cuma 08:00-17:00 0216 341 90 90

ADENOİDEKTOMİ

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti (adenoid) geniz boşluğunun üst kısmında (tavanında) bulunan bir savunma dokusudur. Yabancı organizmalar ve mikropları tutar ve onlarla savaşarak, vücuttan uzaklaştırır. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan geniz eti özellikle çocukluk çağında oldukça etkin çalışır. Genetik nedenlerden ya da hastalıklara sık yakalanmaktan geniz eti büyümesi gözlenebilir. Büyüyen geniz eti çocuklarda; soluk almada zorluğa, uyku bozukluklarına, iştahsızlığa, büyüme geriliğine, diş yapısında ve çene kemiklerinde bozukluklara, kronik sinüzite ve orta kulak hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Büyük geniz etinin en kesin tedavisi ameliyatla geniz etinin alınmasıdır.

Geniz eti ameliyatı nasıl gerçekleşir?
Genel anestezi sonrasında, ağzı açık tutan bir metal gereç yerleştirilir. Özel cerrahi aletleri ile geniz eti 1-2 dakika içinde çıkarılır. Endoskop aracılığı ile geniz boşluğu kontrol edilir ve geniz etinin kalıntı kalmadan tamamen çıkarıldığı gözlenirse ameliyat bitirilir. Geniz eti ameliyatı toplamda 15-45 dakika kadar sürebilmektedir.

Geniz eti ameliyatından sonra
Ameliyattan bir kaç saat sonra çocuğa yemek verilir, ayağa kaldırılır ve tuvalete gitmesi sağlanır. Bu süreci iyi geçirdiği anlaşılan çocuk taburcu edilir. Ameliyat akşamı ağrı duyulursa ağrı kesicilerin kullanımı söz konusu olabilir. Ertesi gün ise çocuk tamamen normal hayatına geri dönebilir. 3-4 gün kalabalık ortamlardan uzak durması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında bir kısıtlama olmamakta ve ilaç kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Çalışma Saatleri